15 Şubat 2015 Pazar

YETER ARTIK! SESSİZ KALMA!!

Bugün hayatımın 9.960. günü.. 27 yıl 3 ay 15 gün.. Neler sığdırdım yaşantıma.. Ne sevinçler; ne üzüntüler; ne hayal kırgınlıkları ne mutluluklar ne gururlar; ne acılar..
Bugün ölen ben de olabilirdim.. Sen de olabilirdin; senin kız kardeşin, kız arkadaşın, ya da sokakta her gün gördüğün ama hiç tanımadığın bir kadın.. Her gün dünyanın herhangi bir yerinde binlerce kadının şiddetten öldüğü gibi..
Utanıyorum.. Bazen insan olmaktan; bazen bu ülkede yaşamaktan ama çoğunlukla elimden hiçbirşey gelmeden olayları seyrediyor olmaktan utanıyorum.. Acı çekiyor yüreğim bedenimin çektiği acıların bedeli olarak.. Ona iyi bakmadığım için; yazamıyorum artık ellerim varmıyor ülkemde bu kadar insan acı çekerken ben hala mutluyum; hala ölmediğim için şanslıyım demeye.. Duyarsız kalamıyorum artık; hiçbir zaman duyarsız değildim halbuki ama görmezden de gelemiyorum artık çünkü gerçekten acı çekiyorum..
Nolur çekin artık ellerinizi üzerimizden; elleriniz şehvetle değil aşkla dokunsun bedenimize; biz sizin ihtiyaçlarınızı karşıladığınız varlıklar değiliz; biz sizin dışarıda sinirlenip evde sinir atmak için kullandığınız kum torbası değiliz; biz sizin bütün çığlıklarına rağmen gözünün yaşına bakamayacağınız canlılar değiliz.. Siz hiçbir zaman bunları yapmaya mecbur değilsiniz.. Utandırmayın kendinizi yaptıklarınızla.. Nolur..
Dur deyin yeter deyin bir kadın çığlık atarken kulaklarınızı kapatmayın; bir kadın inlerken siz şarkı söylemeyin bir kadın ölürken siz susmayın.. Anlatın çevrenizdekiler; yardım edin; anlamaya çalışın ne kadar korktuğunu; elinden hiçbirşey gelmediği gidecek bir yeri olmadığı için karşısındakinin şiddetine maruz kaldığını aşağılandığını hor görüldüğünü; yardım edin.. Yazın, arayın dağıtın.. Ama onun korkusuyla siz korkmayın.. Siz onun atamadığı adımı atın çünkü aslında hiçbirşey çözümsüz değildir.. Nolursunuz yardım edin; haber verin; yardım edelim acı çekmesin artık insanlar..
Ben çok acı çekiyorum; yüreğim çok sızlıyor artık dayanamıyorum; miting alanlarında bas bas bağıran insanlara, hiçbirşey yokmuş gibi; her şey yolundaymış gibi şehir şehir ülke ülke gezenlere; kameraların karşısına geçip de kadına karşı şiddeti lanetliyoruz ama iyi hal indiriminden yararlanabilirler çünkü o kız etek giymiş, kahkaha atmış karşısındakini tahrik etmiş diyenlere.. Sen de dayanma aç artık gözlerini susma. Yaz nolursun yaz.. Dağıt dağıtabildiğin kadar; bir hayatı kurtar bin hayat arkasından gelir nasıl olsa.. Sen adım at; yönlendir; yeter ki susma, ne yaparsan yap ama susma konuş utanma de ki “dayak yiyor!!” utanma bunu yapanı utandır. De ki: “dayak yiyorum; yardım edin!!” eğer sen konuşmazsan senin de bir gün ellerin bileklerinden kesilir, sen de bir gün derelerde parçalanmış bedeninle yüzersin, sen de bir gün parçalara ayrılmış bir halde bavullara koyulursun; senin de cesetin çöp tenekelerine atılır; senin de saçların yolunur, sesin çıkmasın diye ağzın kapatılır zorla yaptırılır karşındakinin istedikleri; sen de zorla sevdirilirsin.. Otobüste, dolmuşta, sokakta tek başına kaldın diye sen de korkarsın.. Yaşamaktan; kadın olmaktan; insan olmaktan..
Bugünü unutma; diğer olanlar gibi görmezlikten gelme.. Susma; yaz; haber ver..
siddetesessizkalma@hotmail.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder