2 Mayıs 2013 Perşembe

Yerdeki beyaz çizgilerApartmanın önünde çekilmiş kaldırım taşları ne ifade edebilir ki? Benim derdim kaldırım taşlarıyla değil; kaldırım taşlarının üzerindeki beyaz çizgilerle.. Üzerinden geçtiğimiz hatta hiç farkında bile olmadığımız, farkında olsak da pek umursamadığımız ama küçücük bir canlının arkasında bıraktığı izler onlar.. Bu bir sümüklü böcek :) Adı çok çekici olmasa da o da bir canlı; o da yaşam savaşı veriyor ve o da yürürken arkasında iz bırakıyor. Edindiğim ve benim için enteresan bilgiyi paylaşmak istedim ama asıl amacım bu küçücük hayvanın bile arkasında bu denli bir iz bırakırken insanın arkasına ne denli izler bırakabileceği konusunda düşünmek..


Hayat mı çok gergin yoksa hayatı kendimize çekilmez yapan yine biz miyiz? İnsanlar en ufak kıvılcımlardan büyük yangınlar çıkarabilecek duruma gelmişler.. Dün Kadıköy-Kartal metrosuna indim metro beklerken 3 kişi aralarında bağırışmaya başladılar, olay merdivenden inerken iki adamın yanyana durması ve diğer adamın yürümesine engel olmasından kaynaklanıyor -görünen sebep- kimbilir kimin ne sıkıntısı var.. Bugün öğlen yemeğinde dolmuşa bindim ve dolmuş şöförü kendisine hakaret eden taksi şöforünü inip tartaklamaya başladı..Az önce bir müşteri geldi; çalıştığı yerdeki müşterilerden biraz yakındı ve arkasından dediği şey, "Birbirimizi sevmek zorunda değiliz ama birbirimize saygı duymak zorundayız.." oldu.. Küçücük canlılar birbirlerine saygı duyarlarken , yaşamak için birbirlerine ihtiyaç duyarlarken biz insanlar yaşamak için birbirimize ihtiyacımız olduğunu bile bile neden kendince düşünür ki herşeyi..Hayat işte garip :)Güzel geçsin gününüz.. :)

2 yorum:

  1. Sümüklüböceklerin bile ardından iz bıraktıklarını bilmiyordum gerçekten de.. Ne kadar ilginç bir konuya değinmişsiniz. Demek bu izleri bilmek ve dolayısıyla da görebilmek gerekiyormuş... Ardımızda bıraktığımız onca izin güzel taraflarını görebilenler bir anlamda dostumuz, sevenimiz oluyor. Bu izlerin kötü taraflarını görenlere ise herkesin verdiği ad farklı tabii ki.. Hep güzel izleri bulalım, güzel izler bırakalım o zaman:)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İzlerimiz hep güzel olsun görenlerin gözlerinde diyelim o vakit :) Yorumunuz için teşekkür ederim.. :)Çevremizdeki herşeyin farkına, güzelliklerine varabilsek keşke ama bir gören göz vardır bir de görmek istemeyen; dilerim biz hep gören gözlerden oluruz :)

      Sil